login: hasło: Rejestracja
KLARENZ / WYWIAD
Klarenz - raper, którego możecie znać z chwilowego wydawania swojej muzyki na kanale Quebonafide - QueQuality lub z udziału w jednej z edycji projektu Popkillera - Młode Wilki, udzielił nam krótkiego lecz treściwego wywiadu. Zapraszamy do czytania!

1. "Ghettopop" była bardzo mocną płytą, która została doceniona przez wiele stron i recenzentów, powiedz czy jesteś zadowolony z jej odbioru ?

Właściwie to ten projekt jeszcze będzie miał przynajmniej jeden lub dwa klipy, więc nie chcę o nim myśleć do końca w czasie przeszłym. Jestem zadowolony z tego jak odebrali to słuchacze. Recenzje też były pozytywne aczkolwiek tradycyjnie nie rozeszło się to gdzieś bardzo szeroko jeżeli mówimy stricte o widocznych liczbach. Mam jakieś swoje grono słuchaczy które powoli rośnie i myślę, że to są jakościowi słuchacze których nie zadowala kopiowanie zachodnich czy światowych trendów. Mam wrażenie, że są to słuchacze bardziej osłuchani z muzyką, niż dominujący dziecięcy odbiorca. To mnie bardzo cieszy. Czuć to po wiadomościach które otrzymuję, rozmowach które zdarza mi się przeprowadzać ze słuchaczami osobiście ( np. przy płycie "Ghettopop" ) część płyt rozwiozłem osobiście i fajnie było zamienić kilka słów ze słuchaczami. Jeśli nie ma w moim przypadku możliwości grania koncertów to chociaż w taki sposób jest kontakt osobisty.

2. Czy będzie kontynuacja pracy z Mario Kontrargumentem ?

Otóż z Mario sytuacja jest taka że znamy się od lat i współpraca jest nieunikniona. Chcemy jeszcze trochę poczekać do opublikowania drugiej części. Każdy zajmuje się swoimi rzeczami i kolejna część ujrzy światło dzienne pewnie w 2021 roku. Jak wiadomo życie pisze różne scenariusze i niczego nie można przesądzać, zakładam, że jak obaj dożyjemy to będzie kolejny album.

3. Jak doszło do nagrania kawałka z Marcinem Flintem i czy wystąpisz w końcu we "Flintesencji" ?

Jeśli chodzi o Marcina Flinta to nasza historia jest nieco dłuższa. Już kiedyś o tym wspominałem. Jako 16 latek dużo czytałem np. drukowany magazyn "Ślizg" i zawsze pierwsze czytane przeze mnie artykuły to były prace Marcina. Potem, po latach odważyłem się wysłać do niego swoje utwory do oceny uważając, że jest już git, a w odpowiedzi ostro mi pocisnął. Tak, w swoim stylu ( z najdelikatniejszych określeń - "asłuchalne" ), dając mi jednak wskazówki, bo "widzi potencjał". Zastosowałem część z nich i ponownie podesłałem po dłuższym czasie. stopniowo - w miarę jak poprawiałem jakość i stabilizowałem szalone pomysły - padały coraz większe propsy. To było przed Młodymi Wilkami. Od tego czasu mamy stały kontakt przez portale społecznościowe, ale też kilka razy spotkaliśmy się osobiście. Pomyślałem sobie, że jego występ w takim "a la" skicie ( bo trudno to nazwać featuringiem muzycznym: użycie słowa "feat" to raczej celowe prowo ) byłby ciekawym dodatkiem. Później zaś nie chciał napisać recenzji tej płyty i dotarło do mnie, że strzeliłem sobie trochę tym samobója. Nie chciał jej napisać, żeby nie być stronniczym. To zaś czy wystąpię we "Flintesencji" zależy w dużej mierze od Marcina. Jednak goście którzy są tam zapraszani w porozumieniu z szefostwem CGM muszą generować ruch w Internecie by to było dla nich opłacalne, a ja kosmicznego ruchu nie generuje. Więc jeżeli w ogóle to nastąpi to w momencie jak, gdy moje klipy będą wykręcać fajne liczby. Niestety tak to działa . A działa to tak, że jakość nie idzie najczęściej z ilością, więc po prostu konsekwentnie trzeba dalej budować swoją renomę i może kiedyś usłyszymy się również we Flintesencji.

4. Nagrasz coś kiedyś jeszcze dla QueQuality albo Hashashins czy będziesz działał na innym kanale ?

Dla QueQuality to na pewno już nie, a dla Hashashins może jeszcze coś będzie wypuszczone. Będę się skupiał raczej na swoim kanale. W momencie jak rozmawiamy to jest świeża informacja, że powstaje kanał KlarenzVEVO i powiem, że będzie się działo!

5. Szykujesz jakiś materiał na ten rok ?

Na ten rok szykuję na pewno "Life After Poza", który to album jest zbiorem utworów już wypuszczonych pod hasztagiem #lifeafterpoza, jak i zupełnie nowych, niepublikowanych wcześniej. Mam też inne projekty, które szykuje. Jak będą bardziej sprecyzowane to coś więcej powiem, ewentualnie mogę teraz wspomnieć, że jeden z nich to będzie stricte projekt rapowy, a drugi "ogólnie-szeroko-muzyczny", gdzie będę bardziej producentem. Pojawiają się na nim na przykład wokalistki i instrumentaliści. Uczę się obsługi nowych beat maszyn, dalej otwieram główkę na nowe i stare ciekawe patenty. Nie muszę gonić za żadnymi trendami ani nie działam na niczyje polecenie, robię to co lubię i wychodzą z tego ciekawe rzeczy Uważam je za całkiem nowatorskie, ale sami je wkrótce ocenicie. Najpierw zajmijmy się "Life After Poza" i to też jest ciekawy materiał, a potem będziemy rozmawiać dalej. Mam nadzieję, że dalej będę dostawał takie wsparcie słuchaczy jak dostałem tego wiernego wąskiego grona, które cały czas się poszerza.

6. Mój wymarzony numer, nagrałbym z ? ?

Jest zbyt wielu takich raperów i nie są oni z Polski. Słucham przede wszystkim rapu ze Stanów i trochę z UK. Długa byłaby taka lista, na pewno Kendrick, prawie cała jego stajnia TDE, raperzy których dużo słucham jeśli już słucham rapu. Od jakiegoś czasu też jaram się takimi graczami jak Jack Harlow, Call Scruby czy Pardison Fontaine.

7. Czy przez akcję Popkillera - Młode Wilki stałeś się bardziej rozpoznawalny ?

W mojej edycji to nie było jeszcze tak bardzo popkulturowe jak jest teraz (powoli zaczynało być) i trochę na pewno jakaś tam rozpoznawalność była, jednak nie jest to taka rozpoznawalność na zasadzie Taco Hemingwaya, że laski zdejmują gacie przez głowę. W moim przypadku zdejmują tylko przez nogi.

8. Najlepszy producent obecnie w Polsce to ?

Mario Kontrargument, Nemy, Barto, Soulpete, Bobair, Atutowy.

9. Czy nie sądzisz, że masz lepszą technikę i warsztat od połowy raperów z mainstreamu ?

To czy tak uważam czy nie, nie ma w sumie znaczenia, ale jestem świadom swojej wartości i ogólnie jak patrzę na premiery, które są w Polsce, szczególnie te topowe to uważam je za gnioty. Nie przez zawiść bo jej od dawna nie mam, tylko dlatego, że są to gnioty tak bardzo skalkulowane i targetowane, że mając nawet umiarkowaną świadomość po prostu rzygać się chce jak się to słyszy. Przy większości nie potrafię wytrzymać dłużej niż jakieś piętnaście sekund albo mniej. Czasami zmuszam się do przesłuchania całości, żeby tak ogólnie mieć jakąś tam świadomość tego co aktualnie się dzieje w kraju. Ogólnie rzecz biorąc to jest to naprawdę dla mnie tragiczne. Najczęściej do tego pozbawione umiejętności. Jedyna słyszalna umiejętność to wyczucie co się sprzeda. W podziemiu znajduje dużo więcej ciekawych rzeczy, ostatnio propsowany mocno - Suchy Majk.

10. Co podczas pandemii gra u ciebie często na głośnikach ?

Najczęściej leci Joyner Lucas, J.Cole i Tech N9ne i różne mixy bitów które bardzo lubię słuchać w tle jak na przykład seria wypuszczana przez DJ Complexion o nazwie "Future Beats Show", którą swoją drogą bardzo polecam, sprawdźcie sobie na Soundcloud. Na Soundcloudzie też lubię lajkować nowe rzeczy, więc możecie sprawdzić co Wujo Marcin ostatnio słuchał.