login: hasło: Rejestracja
BAMBO THE SMUGGLER / WYWIAD
Bójka z Bedoesem, konflikt z Radziasem, znakomita kolaboracja z Mobbyn? Przedstawiamy wam wywiad z nietuzinkową osobą - Bambo The Smuggler.

1. Ogólnie to rzadko pytam się raperów jaka była geneza ich ksywki, ale ciebie muszę się o to zapytać? Jak powstał twój pseudonim artystyczny?

Generalnie geneza ksywki nie jest zbyt skomplikowana. W moich żyłach płynie krew dwóch narodowości: Polska - mojej mamy oraz Algierska - mojego biologicznego ojca. Z powodu śniadej karnacji już w dzieciństwie moi rówieśnicy przezwali mnie Bambo wzorem murzynka Bambo znanego z twórczości Juliana Tuwima. Druga część ksywki, czyli The Smuggler to spontaniczny pomysł na który wpadł kiedyś Przemek Ferguson - mój Ś.P. wujek był przemytnikiem wyrobów tytoniowych oraz alkoholu bez polskich znaków akcyzowych. Ja zawsze gdzieś się tam plątałem pomiędzy tymi garażami z kanałami do których schodziło się aby wydobyć ze wszelkich możliwych części samochodu papierosy i torby wypełnione Golden Gatem albo Jing Lingiem jadącymi na zachód. The Smuggler to również chęć amerykanizacji ksywki, ten człon został dodany w 2017 roku kiedy wszyscy nazywali się Lilami i Youngami.

2. Minął rok od wydania kawałka pt. "Plata o Plomo II", chciałbym się ciebie zapytać czy będzie jeszcze jakaś kolaboracja na linii Bambo-Belmondo / Bambo-GSP?

Kolaboracja z Belmondo może mieć miejsce. Nie wykluczam, ale też nie potwierdzam. Są prowadzone rozmowy wstępne. Z Maciejem czyli z GSP mamy dobry kontakt, ale raczej nie rozmawialiśmy o dalszym działaniu na tle muzycznym.

3. Jeździsz jeszcze na bitwy freestylowe? Jakie było twoje największe osiągnięcie? I z kim walczyło Ci się najgorzej?

Nie ! Nie jeżdżę na bitwy freestylowe. Bardzo źle wspominam i wstydzę się tego okresu. Największym osiągnięciem to chyba Półfinał WBW w Bydgoszczy w 2017 roku czy drugie miejsce w Eliminacjach WBW w Gdańsku tego samego roku. Najciężej walczyło mi się z tzw. freakami i o ile z Wujkiem Samo Zło walczyło mi się naprawdę super i miło to wspominam to były takie walki, które poprzez to na jakie tory schodziły lub obecne poczynania moich oponentów, które zakrawają o naprawdę pomstę chciałbym usunąć z Internetu na zawsze, aby nikt nie mógł skojarzyć iż miałem do czynienia z którymkolwiek z tych osobników.

4. Czy według ciebie WBW 2019 było najgorszą edycją dekady?

Nie mogę wypowiadać się o czymś o czym nie mam zielonego pojęcia. Nie śledzę WBW, nie mam nic wspólnego z freestylem od jakiegoś czasu, więc wypowiadając się czy to była najgorsza/najlepsza/taka sobie edycja uległbym panującemu trendowi wśród Polaków tzn. bycia ekspertem we wszystkim. Widziałem kilka walk m.in. Koro. Widziałem ( chociaż chciałbym odzobaczyć ) walkę Kałacha z Synem Młynarza. Nie odpowiem bez przygotowania merytorycznego na to pytanie.

5. Kiedy wleci nowa płyta i jaki będzie mieć charakter?

Generalnie rzecz biorąc płyta może wlecieć w każdej chwili. Jest już całkowicie zmiksowana i gotowa do wypuszczenia. Zostały kwestie okładki i ostatniego singla wraz z preorderem. Nie jestem w stanie odpowiedzieć z dokładnością co do dnia i godziny, ale myślę że do końca roku pojawi się na półkach wybranych Empików oraz dedykowanej stronie internetowej. Co do stylistyki: rozstrzał stylistyczny jest potężny od cloud-rapowych "wygrzewek" rodem z Francji na intro, przez AfroTrapowy Klimat w Jak Nikt czy Omercie, po klasyczny Trap czy Boombapowe "wygrzewki". Same ksywki producentów powinny już dużo powiedzieć jak bardzo dużo pod względem rozstrzału brzmieniowego ma "Bipolard Disorder" do zaoferowania: Nocny, Swizzy, Jacon, Czarny Hi-Fi, KPSN.

6. Będziesz wydawał na kanale.STAGE czy może w jakimś innym Labelu?

Myślę, że to pytanie należy kierować do mnie za kilka miesięcy kiedy już zamknę współpracę dotyczącą tej płyty. Pomysłów jest kilka, wielu raperów przechodzi już na swoje. Kilka osób z najbliższego otoczenia miało mi za złe, iż nie wydałem "Plata o Plomo II" na swoim autorskim kanale co zbudowałoby dobrze prosperujący kanał z dużym zasięgiem - może i tak, ale nie ma co patrzeć wstecz. Na pewno będę wydawał na kanale Bambo the Smuggler, bo tam zawsze znajdę miejsce na jakiś odrzut czy coś co mi się przejadło. A to jaki kanał zostanie "main" kanałem dedykowanym dla mojej twórczości? Tego nie wiemy na ten moment zarówno ja jak i ludzie, którzy pomagają mi w sprawach związanych z promocją mojej muzyki. SBM Label to to na pewno nie będzie hahaha.

7.Jaki masz obecnie stosunek do Bedoesa?

Jest mi zupełnie obojętny. Borys jest bardzo dobrym raperem z rzeszą fanów - oddanych, wiernych, którzy potrafią go wybielić z różnych zachowań i uczynić swoim "Bożkiem" nawet kiedy nie postępuje fair - lecz no offence, niech sobie żyje niech mu się powodzi. Zaskakujące jest to jak mocno musiałem mu się wryć w psychikę skoro dochodzą do mnie sygnały takiego pokroju, iż Borys jest bardzo zniesmaczony faktem iż wydawałem przez pewien czas pod banderą Freshville, czyli kolektywu dzięki któremu zasłynął - nie rozumiem dlaczego dalej jest w nim tak dużo nienawiści - ja już odpuściłem, za kilkanaście dni kończę 24 lata więc mam trochę inne priorytety w życiu, niż wojny z raperami.

8. Wielu internautów twierdzi, że przegrałeś beef z Radziasem, a jakie jest twoje zdanie?

Wielu internautów - i tutaj pojawia się właśnie piękne słowo - INTERNET. Dotarłem różnymi sposobami do informacji na temat 5. najbardziej aktywnych hejterów, a jednocześnie motorów napędowych Radziasa - są to w większości przypadków zakompleksieni nastolatkowie, którzy nie mają zbyt wielu znajomych i zamknięci w swoich czterech ścianach gloryfikują swojego internetowego "Bożka" - część moich hejterów już od czasów dissu na Bedoesa uczestniczyła w Hypie na dissy Radziasa. Dissy Radziasa same w sobie były bardzo dopracowane i bardzo się chłopak postarał i to trzeba przyznać. Pierwsza runda totalnie dla niego u mnie niestety absencja w studio spowodowana wyjazdem za granicę dała się we znaki i "hat-trickiem", czyli drugim dissem powinien mnie dobić, ale nagle nastąpiło przebudzenie w postaci "EDYPA", czyli mojego drugiego dissu, który nie pozostawił złudzeń jak słabym jeśli chodzi o flow i koncepcję zawodnikiem jest Radzias - tyle lat w podziemiu, a nadal to samo tempo, te same patenty na back vocal takie samo brzmienie. Uważam, że beef wygrał Radzias, ale nie była to tak gloryfikowana przez jego psycho sromotna porażka tylko lekcja pokory od byłego kolegi dla mnie i lekcja stylu dla niego. Kto wie może się wyprowadził od mamy i przyczyniłem się do jego dorastania hahaha.

9. Wolisz siebie bardziej w roli producenta czy rapera?

Nie działam już jako producent. Ostatnio coś zacząłem dłubać przy liniach melodycznych bitów robionych dla mnie przez producentów z nudów, przez kwarantannę. Pytanie brzmiałoby lepiej gdybyś spytał wolisz siebie bardziej w roli ghostwrittera czy rapera? Oczywiście, że rapera - nic nie daje takiego zastrzyku endorfin jak zadowolenie z nowego sztosu, który wyszedł spod twojej ręki.

10. Co gra u ciebie na głośnikach podczas pandemii?

Zero RAPU. Od marca słucham maksymalnie 5. kawałków rapowych dziennie z wyłączeniem hot16challenge, bo ich akurat sprawdziłem bardzo dużo. Sporo rocka przede wszystkim AC/DC, trochę starych płyt jak TOXICITY Systemu of a Down czy Just as I am, Billa Withersa, czyli nawet soulowe "wygrzewki" wchodzą w grę. A jeśli pytasz o stricte rapowe rzeczy to klasycznie Raf Camora z chłopakami ze 187, Travis Scott i trochę Davea z UK.